Infolinia Migracyjna

WAŻNE! Zmiany w prawie o cudzoziemcach od 1 maja 2014!
Ta odpowiedź jest ZWERYFIKOWANA, zgodna z bieżącym stanem prawnym

Pytanie

Witam. Moja dziewczyna jest z Ukrainy. Była na studiach przez 3 lata w Polsce. na początku miała wizę potem karty pobytu roczne. teraz tydzień temu skończyła się jej karta pobytu. Przed końcem karty złożyła wniosek do urzędu o kartę pobytu z pracy. Pracuje w firmie prowadzącej badania rynkowe wiec nie ma stałego wynagrodzenia. brakuje dokumentów które potwierdzą jej wypłaty ale nie przedstawi takich bo np w ostatnim miesiącu miała 200 pln wypłaty. Czy jak wyjedzie to dostanie deportacje? Co powinna zrobic? O co sie starac w urzędzie? Prosze o szybką odpowiedz

Odpowiedź

Dzień dobry!

Jeśli Pana dziewczyna złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę - jak Pan pisze - przed upływem ważności poprzedniej karty pobytu i ten wniosek nie zawierał braków formalnych albo jeśli uzupełniła tego rodzaju braki, jej pobyt w Polsce nadal jest zgodny z prawem. Co więcej, aż do upływu 30 dnia po dniu otrzymania przez nią decyzji ostatecznej (tzn. decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców wydanej na skutek złożenia rzez nią odwołania), jej pobyt w naszym kraju będzie legalny. Wynika to wprost z przepisu art. 299 ust. 6 nowej ustawy o cudzoziemcach.

Oznacza to, że jeśli Pana dziewczyna wyjedzie w tym okresie z Polski, Straż Graniczna nie będzie mogła wszcząć w jej sprawie postępowania o zobowiązanie do powrotu (postępowanie deportacyjne) ani wydać tego rodzaju decyzji. Innymi słowy, Pana dziewczyna może w okresie postępowania (nawet jeśli spodziewają się Państwo, że decyzja będzie negatywna) oraz w ciągu 30 dni po jego zakończeniu bezpiecznie wyjechać z Polski.

Będąc na Ukrainie, powinna ona złożyć w polskim konsulacie wniosek o wydanie wizy. Fakt, że nie udało jej się zalegalizować pobytu w postępowaniu prowadzonym przez wojewodę nie będzie dla konsula podstawą do odmowy wydania jej wizy, Pana dziewczyna nie powinna też mieć z tego tytułu żadnych problemów z przekroczeniem granicy.


Data odpowiedzi:

2014-09-01 21:59:14

Komentarze

Twój komentarz
E-mail Hasło do usunięcia

Powrót do listy pytań w tej kategorii

UWAGA!
Nasze odpowiedzi nie stanowią w świetle prawa porady prawnej. Mają charakter wyłącznie informacyjny!

Z przykrością zawieszamy serwis Infolinii. Od ponad roku udzielamy porad na zasadzie wolontariatu - ale skala pytań znacznie przerasta nasze możliwości nieodpłatnego działania. Odblokujemy usługę, gdy tylko pozyskamy środki na prowadzenie Infolinii. Nadal udzielamy informacji telefonicznie i poprzez e-mail.
Opinie internautów o infolini Oceń nas

Infolinię Migracyjną wspierają:

Infolinia Migracyjna jest obecnie prowadzona dzięki wolontariackiej pracy PFM. Wcześniej, (2012-2014) prowadzona była w ramach projektu Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców 2. Projekt jest prowadzony w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Wojewodą Mazowieckim. Działa dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Państw Trzecich oraz budżetu państwa.

Projekt prowadzony był w latach 2009-2011 dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa, w ramach projektu Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców, prowadzonego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej i Wojewodą Mazowieckim.

Infolinia Migracyjna powstała przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Opinie internautów o Infolinii