Infolinia Migracyjna

WAŻNE! Zmiany w prawie o cudzoziemcach od 1 maja 2014!
Ta odpowiedź jest ARCHIWALNA, czeka na weryfikację zgodności z aktualnym stanem prawnym

Pytanie

Witam, mam pytanie? Jestem obywatelką Ukrainy i posiadam zezwolenie na osiedlenie się. Przyjechałam do Polski z córką 13 lat temu z wielkiej miłości, w 2003 wyszłam za mąż za obywatela POlski, córka do tej pory nie dostała pozwolenia na pobyt stały. Kiedy brakowało 1 roku do pobytu stałego wyszła nowa ustawa i jej wlepili art 53 ust 1 pkt 7 i cztery lata się nie zaliczyło. Ukończyła w Polsce szkołe podstawowa, gimnazium, liceum i jest na drugim roku prawa na Uniwerku wieczorowo, ale nie pracuję. 5 lat na rezydenta się nazbiera, ale nie ma stałego dochodu. Co robić? chcemy składać papiery na Obywatelstwo, ale czy ona ma prawo jeśli nie wykazę stałych dochodów? Ja prowadzę firmę,dochody są niskie jak na dwie osoby, mam 72m2 własnościowe mieszkanie i już jestem po rozwodzie. Proszę o poradę co w naszej sytuacji można zrobić? Boje się ,że po 13 latach moje dziecko wywałą z kraju, a ona nawet ukraińskiego nie zna:)rozmawia po rosyjsku,ale z akcentem:)

Odpowiedź

Podstawową kwestią w przypadku córki jest aktualna podstawa jej pobytu w Polsce.

Rozumiem, że przez dłuższy czas przebywała w Polsce na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony jako członek rodziny (czyli właśnie na podstawie art. 53 ust.1 pkt 7 ustawy o cudzoziemcach), a teraz, jako studentka studiów wieczorowych prawdopodobnie posiada kartę pobytu w związku z nauką (art. 53 a ust. 1 pkt 1 lit. a).

Niestety okres pobytu w Polsce na podstawie żadnej z tych kart nie wlicza się do okresu 5 lat wymaganych do uzyskania statusu rezydenta długoterminowego WE. Córka nie ma więc na razie szans na otrzymanie statusu rezydenta, ponieważ nie spełnia (oczywiście jeżeli takie właśnie są podstawy jej dotychczasowego pobytu w Polsce) pierwszego warunku tj. 5 letniego okresu pobytu w Polsce. Zresztą, jak rozumiem, także i drugi warunek tj. posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu też nie jest w jej przypadku spełniony.

Aby okres pobytu w Polsce zaczął być wliczany do wymaganych 5 lat, córka koniecznie musi zmienić podstawę swojego pobytu w Polsce. Wydaje się, że najprościej byłoby uzyskać zezwolenie w związku z pracą. Jako absolwentka polskiej szkoły ponadgimnazjalnej córka ma prawo pracować tu bez zezwolenia.

W sprawie obywatelstwa: zgodnie z nową ustawą o obywatelstwie, która obowiązuje od 15 sierpnia 2012 r., jest kilka różnych dróg do otrzymania obywatelstwa polskiego.

Co do zasady, podstawą jest odpowiednio długi pobyt w Polsce na podstawie konkretnego zezwolenia - w tym między innymi jako rezydent WE. Tego warunku córka na razie nie spełnia, a żeby go spełnić potrzebuje kolejnych 8 lat - 5 lat pobytu w Polsce, ale na takiej podstawie, aby móc otrzymać status rezydenta (czyli nie jako członek rodziny lub studentka studiów wieczorowych) i dodatkowych 3 lat już jako rezydent, aby otrzymać obywatelstwo. Ponadto do otrzymania zarówno rezydenta, jak i obywatelstwa konieczne jest wykazanie stabilnego i regularnego źródła dochodu oraz tytułu prawnego do mieszkania (np. umowy najmu).

Ustawa o obywatelstwie wprowadziła jednak także i dodatkową możliwość, dla osób w takiej sytuacji jak Pani córka. Chodzi o cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce bardzo długi czas, bo co najmniej 10 lat na dowolnej podstawie, a statusem rezydenta legitymują się dopiero w momencie ubiegania się o obywatelstwo. Oznacza to, że wystarcza, aby córka uzyskała status rezydenta i natychmiast może składać wniosek o obywatelstwo – daje jej to więc oszczędność 3 lat z wyżej opisanych 8 lat. Nie uda się jednak ominąć etapu otrzymania statusu rezydenta długoterminowego WE.

Zawsze pozostaje możliwość ubiegania się o obywatelstwo nadawane przez Prezydenta RP. W tym przypadku nie trzeba spełniać żadnych warunków formalnych, decyzja tak naprawdę zależy od Prezydenta, który nie musi jej w żaden sposób uzasadniać. Nie ma też możliwości odwołania od negatywnej odpowiedzi głowy państwa.


Data odpowiedzi:

2012-10-22 22:54:01

Komentarze

Twój komentarz
E-mail Hasło do usunięcia

Powrót do listy pytań w tej kategorii

UWAGA!
Nasze odpowiedzi nie stanowią w świetle prawa porady prawnej. Mają charakter wyłącznie informacyjny!

Z przykrością zawieszamy serwis Infolinii. Od ponad roku udzielamy porad na zasadzie wolontariatu - ale skala pytań znacznie przerasta nasze możliwości nieodpłatnego działania. Odblokujemy usługę, gdy tylko pozyskamy środki na prowadzenie Infolinii. Nadal udzielamy informacji telefonicznie i poprzez e-mail.
Opinie internautów o infolini Oceń nas

Infolinię Migracyjną wspierają:

Infolinia Migracyjna jest obecnie prowadzona dzięki wolontariackiej pracy PFM. Wcześniej, (2012-2014) prowadzona była w ramach projektu Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców 2. Projekt jest prowadzony w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Wojewodą Mazowieckim. Działa dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Państw Trzecich oraz budżetu państwa.

Projekt prowadzony był w latach 2009-2011 dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa, w ramach projektu Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców, prowadzonego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej i Wojewodą Mazowieckim.

Infolinia Migracyjna powstała przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Opinie internautów o Infolinii