Infolinia Migracyjna

WAŻNE! Zmiany w prawie o cudzoziemcach od 1 maja 2014!
Ta odpowiedź jest ARCHIWALNA, czeka na weryfikację zgodności z aktualnym stanem prawnym

Pytanie

witam serdecznie, mam 20 lat jestem w polsce prawie od 19. tutaj skonczylam szkole srednia i wybieram sie na studia. mieszkam tu z moja rodzina z armenii (matka,ojciec,siostra). od 2 lat do urzedu migracyjnego zabieram papier ze utrzymuje sie z funduszy wlasnych (wysylanych przez dziadka) na caly rok ok.10 000 zł. i dokladam sie do buzdzetu domowego 200. stalo sie tak bo nie wystarczal na papierku dochod rodziny. we wniosku przez te 2 lata pojawialo sie ze ubiegam sie o wize studencka i tak owa dostawalam na rok. teraz skonczylam juz szkole, szukam pracy i zapisalam sie na studia zaoczne gdyz zalezy mi na nauce a nie chce do 50 roku zycia byc utrzymywana przez rodziców. mam narzeczonego polaka. we wrzesniu musze juz zlozyc wniosek czy jesli nie bede miala pracy bo nie uda mi sie jej znaleźć to moge znow pokazac wyciag z konta te 10000zł ktore wystarcza mi na tzw zycie na rok i ubiegac sie ponownie o wize studencka? czy tez jak sie dowiedza ze studiuje zaocznie to zaraz mi wrzuca 800 złx12 ze musze wykazac dochody? czy moge wtedy powiedziec ze to narzeczony placi mi za studia? podobno nie respektują w ogole umowy zlecenie w urzedzie a watpie zeby ktos mi w pierwsze 3 miesiace pracy od razu dał umowe o prace. co mam zrobic? :(

Odpowiedź

Jako studentka studiów zaocznych będzie się Pani ubiegała o zezwolenie na podstawie art. 53 a ust.1 lit. a czyli w związku z nauką. Aby otrzymać tzw. kartę na naukę musi Pani posiadać:
- wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i powrotu; w praktyce musi być Pani w stanie wykazać, że posiada Pani 800 zł na każdy miesiąc życia w Polsce (a więc 9600 zł) oraz środki na sfinansowanie powrotu do kraju pochodzenia. Jeżeli jest to kraj znajdujący się poza Europą wymagana suma to 2500 złotych.
- dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
- zaświadczenie potwierdzające podjęcie nauki,
- tytuł prawny do lokalu mieszkalnego np. umowa najmu, a także umowa użyczenia, ale tylko jeżeli użyczającym jest zstępny, wstępny lub małżonek, rodzice małżonka lub rodzeństwo cudzoziemca.


Data odpowiedzi:

2012-10-24 10:12:49

Komentarze

Twój komentarz
E-mail Hasło do usunięcia

Powrót do listy pytań w tej kategorii

UWAGA!
Nasze odpowiedzi nie stanowią w świetle prawa porady prawnej. Mają charakter wyłącznie informacyjny!

Z przykrością zawieszamy serwis Infolinii. Od ponad roku udzielamy porad na zasadzie wolontariatu - ale skala pytań znacznie przerasta nasze możliwości nieodpłatnego działania. Odblokujemy usługę, gdy tylko pozyskamy środki na prowadzenie Infolinii. Nadal udzielamy informacji telefonicznie i poprzez e-mail.
Opinie internautów o infolini Oceń nas

Infolinię Migracyjną wspierają:

Infolinia Migracyjna jest obecnie prowadzona dzięki wolontariackiej pracy PFM. Wcześniej, (2012-2014) prowadzona była w ramach projektu Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców 2. Projekt jest prowadzony w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Wojewodą Mazowieckim. Działa dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Państw Trzecich oraz budżetu państwa.

Projekt prowadzony był w latach 2009-2011 dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa, w ramach projektu Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców, prowadzonego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej i Wojewodą Mazowieckim.

Infolinia Migracyjna powstała przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Opinie internautów o Infolinii